OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ’NDE RESTORASYON HIZLA DEVAM EDİYOR

OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ’NDE RESTORASYON HIZLA DEVAM EDİYOR
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.03.2023
18
A+
A-

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Gebze Eskihisar’daki Osman Hamdi Bey Müzesi’nin restorasyon çalışmalarını Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Mehmet Sait Üzülmez ile birlikte yerinde inceledi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen, Gebze Eskihisar sahilindeki dünyaca ünlü arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey Müzesi’nde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Mehmet Sait Üzülmez ile birlikte devam eden restorasyon sürecini yerinde inceleyerek yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığınca yatırım programına alınan ve 1884 yılında inşa edilen köşk, tamamlandığında prestij proje olarak dikkat çekecek.

ZİYARETE KAPATILMIŞTI

Bilindiği gibi tarihi mekân 1987’den bu yana müze olarak ziyaretçilerini kabul ediyordu. İçinde Osman Hamdi Bey’in eserlerinin kopyaları, fotoğrafları, eşyaları ve heykellerinin yer aldığı köşkün bazı bölümleri, mevsimsel etkiler nedeniyle zamanla çürümeye başlamış ve geçtiğimiz yıllarda ziyarete kapatılmıştı. Kapatılan müze, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığınca yatırım programına alındı. İl Müdürü Fatih Taşdelen yaptığı inceleme sonrası “Önümüzdeki haziran ayında restorasyon işlemleri tamamlandıktan sonra yeni teşhiri ile yıl sonuna kadar ziyaretçi kabul etmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.