Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adı Koca, gönlü yüce, tabiatın ve tarihin şehri Kocaeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adı Koca,  gönlü yüce, tabiatın ve tarihin şehri Kocaeli
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.04.2023
3
A+
A-

Kocaeli Şehir Hastanesi ve 11. Toplu Açılış Bayramına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yılda Kocaeli’ye muhteşem eserler kazandırdıklarını söyledi

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Şehir Hastanesi ve 11. Toplu Açılış Bayramı için Kocaeli’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin hizmete giren 21. şehir hastanesi olan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 1.703.472.163 TL tutarındaki 40 projesinin de aralarında yer aldığı Bakanlıklar, Kocaeli Valiliği ve ilçe belediyelerinin toplam 2.318.882.022 TL değerindeki 84 projesinin toplu açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanı dolduran binlerce Kocaeliliye, ‘’Adı Koca, gönlü yüce, tabiatın ve tarihin şehri Kocaeli, şu muhteşem katılımı bak’’ sözleriyle seslendi.

 

BÜYÜKAKIN: CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Açılış programında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri, Cumhur İttifakının İl Başkanları, Cumhur İttifakı Kocaeli Milletveki Adayları, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın selamlama konuşması yaptı. 7’den 77’ye Kocaelililerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen açılışta söz alan Başkan Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kocaeli’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. ‘’Kocaeli Şehir Hastanesi gibi bir eseri şehrimize kazadırdığı için Cumnhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum’’ diyen Başkan Büyükakın, Kocaeli’ye yeni eserler ve hizmetler kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açtığı hizmet yolunda ilerlediklerini söyledi.

 

ERDOĞAN: BEN DE SİZİ AŞIĞIM GENÇLER

Kocaeli Şehir Hastanesi ve 11. Toplu Açılış Bayramı’na Kocaeli gençliği damgasını vurdu. Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran Kocaelili gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ‘’Kocaeli burada, gençlik burada Reisinin yanında’’ sloganlarıyla ve şarkılarla karşıladı. Kocaelili gençlere Maşallah diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Gençler ben de size aşığım. Siz benim kalbimin vazgeçilmez sevdalılarısınız. Ben de sizin yanınızdayım’’ sözleriyle karşılık verdi.

 

‘’KOCAELİ’NİN MUHTEŞEM KATILIMINA BAKIN’’

Yoğun bir katılım ve coşkulu bir tezahürat eşliğinde sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Kocaelinin güzel insanları, başımızın tacı kıymetli hanımlar, geleceğimizin teminatı sevgili gençler, sizi hürmetle selamlıyorum. Şu muhteşem katılıma bak. Bugün yine adı Koca, gönlü yüce, tabiatın ve tarihin şehri Kocaeli’nin tüm güzel insanlarına selamlarımı gönderiyorum. Kocaeli Şehir Hastanesiyle diğer yatırımlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Bir zamanlar neydi hastanelerimizin hali, hastalarımız rehin alınır veya rehine alınırdı. Hatırlıyosunuz o günleri di mi, kimdi o zaman SSK’nın başında?’’ ifadesini kullandı.

 

‘’20 YILA ASIRLIK HİZMETLER SIĞDIRDIK’’

‘’Biz Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle tüm kardeşlerimizi yaradanı severiz yaradandan ötürü anlayışıyla seviyoruz. Biz de ayrımcılık yok biz de bölücülük yok’’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Bugün Kocaeli Şehir Hastanemiz’in 1.218 yatağıyla, modern birimleriyle deprem izolatörlü yapısıyla iftihar ediyorum. Rabbim böyle bir hastaneyi Kocaeli’ye de yapmayı nasip etti. Artık hastalarımızı yurt dışına göndermeyin buraya gönderin. Burada muhteşem bir hastane var. Geçtiğimiz 20 yıla asırlık hizmetler sığdırdık. Milletimizin emanetini yere düşürmedik. Kaderin üstündeki kadere olan imanımızla kurulan hiçbir tuzağa aldırmadan yürüdük. Ne diyor şair; Yürüyeceksin millet yürüyecek ardından. Türkiye vizyonumuzun önüne türlü türlü engeller çıkarmak için uğraşıyorlar. Milletimize hep güvendik hiç hayal kırıklığına uğramadık’’ açıklamasını yaptı.

 

‘’KOCAELİ’NE 20 YILDA 150 MİLYAR TL YATIRIM’’

Şehir hastanesinin yanı sıra 11. Toplu Açılış Törenine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Bugün kurumlarımızın ve belediyelerimizin tamamladığı çok sayıda yatırımın açılışını yapıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin şehrimize kazandırdığı, yatırım tutarı 1,7 milyar lirayı geçen 40 projesinin resmi açılışını yapıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin halen yapımı süren yaklaşık 4 milyar liralık yatırımı daha var, inşallah onları da en kısa sürede hizmete sunacağız. İzmit Körfezinin temizliği, Kartepe Teleferik Projesi, millet bahçesi, Gebze-Darıca metro hattı, tramvay hattı ve altyapıdan oluşan bu yatırımları yakından takip ediyoruz. Yine bugün ilçe belediyelerimizin de yatırımlarını hizmete açıyoruz. Böylece şehir hastanemiz hariç kurumlarımızın ve belediyelerimizle toplamda 2,3 milyar liralık bir yatırmı şehrimize kazandırıyoruz. Son 20 yılda Kocaeline 150 milyar liranın üzerine yatırım yaptık’’ bilgisini verdi.

 

‘’KOCAELİ DEMİR AĞLARLA TÜRKİYE’YE BAĞLANACAK’’

Kocaeli’ne yapılan devlet yatırımlarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Eğitimde; 12.877 adet yeni derslik, Gebze Teknik Üniversitesi, gençlik ve sporda; 17.296 kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları, 56 spor tesisi inşa ettik, sosyal yardımlarda; ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 4 milyar lira tutarında kaynak aktardık, sağlıkta; toplamda 2.822 yataklı 20 hastane dahil 89 adet sağlık birimi kazandırdık, çevre ve şehircilikte; TOKİ kanalıyla Koceli’ne sosyal konut, deprem konutu ve kentsel dönüşümde toplam 25 bin konut projesini hayata geçirdik. Kenset dönüşümde 13 bin bağımsız bölümü yeniledik. İlk evim projesiyle 5.200 sosyal konut yapacağız, ilk arsa projemizle 1.500 konutluk arsa vereceğiz, ilk işyerim projemizle 450 sanayi dükkanı inşa edeceğiz. Kocaeli’nde toplam büyüklüğü yaklaşık 4 milyon m2 olan 14 millet bahçesi projemiz bulunuyor. Bunlardan 6’sını tamamladık, 4’ünün yapımı, 4’ünün de proje aşaması devam ediyor. Ulaştırmada; 151 km’den aldığımız bölünmüş yolu 374 km’ye çıkardık. Avrupayla Asyayı buluşturan şehrimize İstanbul-İzmir Otoyolunu, Osman Gazi Köprüsünü, Kuzey Marmara Otoyolunu  biz yaptık. Yaparsa Cumhur İttifakı yapar. Kocaeli’ni yüksek hızlı tren hatlarının merkezi haline getirdik. Devam eden projeler tamamlandığında Kocaeli, ülkemizin dört bir yanına demir ağlarla bağlanmış olacak.’’

 

‘’İŞTE TÜRKİYE YÜZYILI BUDUR’’

Yapımı devam eden Gebze-Darıca metro hattını Marmaray’a ve Sabiha Gökçen metrosuna entegre edecekleri bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Gebze-Halkalı bönliyö tren hattını tamamlayarak Gebze’yi Marmarayla boğazın altından geçip Halkalıyla buluşturduk. Gebze-Yavuz Sultan Selim Köprüsü- İstanbul Havalimanı-Halkalı Yüksek Hızlı Tren projemizi de inşallah hayata geçireceğiz.  Şehir hastanesi tramvay hattını bu yıl içinde bitireceğiz. Kocaeli’ne 2 baraj, 4 gölet, 3 sulama tesisi, 5 hidro elektrik santrali inşa ettik, 27 bin dekar zirai araziyi sulamaya aldık, Kocaelili çiftçilerimize toplam 650 milyon lira tutarında  tarımsal destek verdik, sanayi ve teknoljide; 6 yeni OSB, 1 endüstri bölgesi, 4 teknopark, 130 AR-GE merkezi, 16 tasarım merkezi kurduk. Enerjide; yaklaşık 765 bin doğalgaz abonesi olan Kocaeli’nin bugün nüfusunun %93’ü doğalgazdan faydalanıyor. Nereden nereye, hizmetlerimiz anlatmakla bitmiyor. İşte vizyonumuz bu. İşte Türkiye yüzyılı bu. Bu millete bu güzel eserler yakışır. Durmak yok yola devam’’ açıklamasını yaptı.

 

KURDELE KESİMİYLE ESERLER HİZMETE GİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Kocaeli Şehir Hastanesi ve 11. Toplu Açılış Bayramında yer alan eserlerin hizmete girmesi için kurdele kesimine geçildi. Tören öncesinde Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan dua etti. Protokol üyelerinin yanı sıra hastane personeli de kurdele kesiminde sahnede yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene gelen Kocaelililerden iki küçük çocuğu da sahneye davet etti ve açılış kurdelerini onlarla birlikte kesti. ‘’Muhteşem hastaneyi görüyorsunuz, Rabbim inşaallah burayı bir şifa kaynağı olarak tüm milletimizin hizmetinde memur eylesin, doktor kardeşlerimizin, sağlık personelimizin gayretlerini artırsın’’ sözleriyle kurdeleyi kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurdele kesiminde kullanılan makasları ve kestikleri kurdeleleri de Kocaelili iki küçük çocuğa hediye etti.

 

 

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR’DEN 40 YENİ PROJE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 11. Toplu Açılış Bayramında hizmete giren

1.703.472.163 TL tutarındaki 40 projesinin arasında Çayırova Turgut Özal Köprüsü İkileme, Dilovası Katlı Otopark Ve Kapalı Pazar Alanı, Başiskele Emniyet, Kartepe Ormanya, Darıca Okul Yolu, Körfez Şirinyalı Yaya Üst Geçitleri, Gebze Beyaz Kalpler Hizmet Binası, Alikahya Gençlik Merkezi,  Körfez Alparslan Türkeş Spor Kompleksi Suni Çim Sahası, Semt Futbol Sahaları gibi projeler yer aldı. Listede mesire ve rekreasyon alanları, trafik üst yapı ve düzenlemeleri, alt yapı çalışmaları, TABİP, çiftçiye sera, tohum ve gübre desteği gibi işler de bulunuyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.