Modern seralardaki verim üreticiyi sevindirdi

Modern seralardaki verim üreticiyi sevindirdi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.04.2023
Düzenleme: 12.04.2023 22:11
6
A+
A-

Büyükşehir’in yüzde 50 hibeli modern sera ve sera naylonu desteğinden yararlanan üreticiler, yetiştirdikleri mahsulün kalitesinden ve veriminden çok memnun

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin modern seralarda üretim yaparak pazar değeri yüksek ürün elde etmeleri ve gelirlerinin artırılması amacıyla başlattığı “Seracılığı Geliştirme Projesi” kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli modern sera kurulumu ve sera naylonu desteği sağladı. İlkbahar dönemi için hazırlanan ve kurulumu tamamlanan modern seralar ve sera naylonları üreticilere teslim edildi.

SERACILIĞI GELİŞTİRME PROJESİ
Büyükşehir tarafından Kocaeli genelinde Seracılığı Geliştirme Projesi kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli anahtar teslimi modern sera kurulumu ve sera naylonu desteği sağlanıyor. Projeyle il genelinde seracılığın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda ilkbahar dönemi için hazırlanan 50 modern sera ve 281 çiftçiye 438 top sera naylonu, üreticiler tarafından teslim alındı. Bununla birlikte üreticilere 120 modern sera ve 1581 çiftçiye 2438 top sera naylonu desteği sağlanmış oldu.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN ÖNEM VERİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın önem verdiği tarımsal desteklerden biri olan “Seracılığı Geliştirme Projesi” doğrultusunda kurulan modern seralarda yetiştirilen mahsulün verimi ve kalitesi, üreticilerin yüzünü güldürüyor. Büyükşehir Belediyesince, sıfırdan kurularak teslim edilen 2 bloklu, 16 metre eninde, 32 metre boyunda toplam 512 metrekare alandan oluşan modern sera kurulumu ile 4 ayrı özelliğe sahip sera naylonu desteği sonrası, yaklaşık 1000 dekar alanda yetiştirilen sebzelerin kaliteli ve verimli olması üreticileri sevindirdi. Ürünlerin istenilen olgunluğa erişmesiyle seralarda hasat yoğunluğu yaşanıyor. Üreticiler, domates, biber, salatalık, taze fasulye, patlıcan, kabak, kıvırcık ve maydanoz başta olmak üzere çok sayıda sebzeyi yılın 12 ayı yetiştirebiliyor.

KÖTÜ HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLI

Çiftçiler bu projeyle havalandırması uygun olmayan, bükme demirden yapılmış seraların yerine, modern, iki taraflı havalandırması ve bakımı ile hastalık ve zararlılarla mücadelenin kolay olduğu de-monte galvaniz profilli yüksek tünel sera sistemine sahip oluyor. Kurulan seralar kar, dolu, fırtına ve yağmur gibi zorlayıcı hava koşullarına karşı mekanik mukavemeti artırarak üretime katkı sağlıyor.

VERİMİ YÜKSEK ÜRÜNLER
Destek olarak verilecek modern seraların naylonu 36 aylık kullanım süresine sahip. Ayrıca UV + IR(LD) + EVA katkılı ve don riskini de azaltıyor. Hastalık ve zararlıları minimum seviyede tutan sera naylonları ilaçlama sayısını azaltıyor, daha sağlıklı ve pazar değeri yüksek ürünlerin yetişmesini sağlıyor.

ÜRETİCİLER MAHSULDEKİ VERİMDEN MEMNUN

 

İzmit Dağköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necla Sarı Akyazı:

“Seramızı, Kocaeli Büyükşehir belediyesinin yüzde 50 hibe projesi kapsamında yaptırdık. Teslim alır almaz hemen kıvırcık ektik. Şu anda 3000 kıvırcık var. Hasadına başladık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tarıma ve çiftçilere yaptığı destekler çok önemli. Biz de bu destekten yararlandık. Büyükşehir sayesinde çok kolay bir şekilde seramızı kurduk. İki sezon kıvırcık kaldıracağız daha sonra domates ekeceğiz. Modern seralarda sürekli ürün hasadı yapılabiliyor. Dışarıda ürün yetiştirmek çok zorlaştı. İklim değişikliği bizi de etkiledi. Kuraklık, dolu, aşırı yağmurlar ve rüzgarda ürün yetiştirmek çok zor ama serada her şey daha kontrollü oluyor. Biz burada ilaç ve kimyasal gübre kullanmıyoruz. Örtü altı üretim gerçekten çok değerli. Çiftçiyi de gerçekten kalkındırıyor. Sera naylonu olsun diğer aksamları olsun çok sağlam ve sağlıklı. Başkanımıza desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Genç üretici Talha Yasin Özcan:

“Kandıralıyım, 24 yaşındayım. Peyzaj teknikeriyim ayrıca peyzaj mimarlığı okuyorum. Babadan çiftçiyiz. Süs bitkisi yetiştiriciliği yapıyoruz. Ayrıca kendimize yetecek kadar organik sebze yetiştiriyoruz. İlk olarak kıvırcık ektik, gayet güzel sonuçlar aldık. Verimlilikten memnunuz. Modern seradan çok memnunuz hem önden hem yandan havalandırması var. Çok dayanıklı malzemeden yapılmış. Karda özellikle çökme ile ilgili bir sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum. Büyükşehir belediyesinin yüzde 50 hibe modern sera projesine katıldığım için çok memnunum. Büyükşehir bu konuda çiftçimize çok büyük destek veriyor. Gübre, akaryakıt desteği veriyor. Büyükşehir çiftçileri kalkındırmak için elinden gelen desteği veriyor. Tahir Büyükakın başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Kendisini seramıza davet ediyorum. İnşallah hasadımızı Başkanımızla birlikte yaparız.”

default

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.