Büyükşehir, Ramazan’ı söyleşiyle karşıladı

Büyükşehir, Ramazan’ı söyleşiyle karşıladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.03.2023
7
A+
A-

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Mart Perşembe günü itibariyle başlayacak olan Ramazan ayını aile danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar’ın “Ramazan ve Aile” konulu söyleşisiyle karşıladı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye yazar Tongar’ın okuyucuları büyük ilgi gösterdi. Söyleşide Tongar’ın aile ve Ramazan ayı ile ilgili paylaştıklarını katılımcılar beğeniyle dinledi.

 

“SEVGİ, EĞİTİMİN TEMELİ OLMALI”

Aile danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar, konuşmasında insanın hayatını bölen ve öncesinde sonrasında süreçler olduğunu belirterek, bunun en yakın örneğinin yaşanan depremdeki hikayelerden çıktığını anımsattı. Ramazan ayının gelmesiyle Kur’an-ı Kerim ile ilişkilerin daha da artacağına değinen Tongar, “Rabbimiz bağışlayıcıdır. Rabbimiz şefkatlidir. Rabbin kuluyla kurduğu neye dayalı bir ilişki bu? Sevgiye dayalı bir ilişki. Hiçbir mecburiyeti olmayan bir yaratıcı tüm noksanlardan münezzeh ama kurduğu ilişkiyi sevgi üzerine inşa ediyor. O zaman eğitimin temelinde sevgi olmazsa olmaz. Ama nasıl bir sevgi? Her anne baba çocuğunu sever zaten. Fakat bizim sevgiyi gösterme biçimimiz biraz arızalı. Çünkü araya bir koşul giriyor. Yani her çocuğu mu seviyoruz gerçekten? Yoksa uyumlu çocuğu mu seviyoruz? Her çocuğa yeterince sevgimizi gösteriyor muyuz? Yani burada sevgi alışverişini ne üzerinden ve nasıl ilerletiyoruz? Buraya bakmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUĞA DAVRANIŞ KAZANDIRMA SÜRESİ NEDİR?

Çocuklara kazandırılmak istenilen alışkanlıklara erken yaşta başlanılması gerektiğini dile getiren Tongar, “Benim peygamberim diyor ki, çocukları yedi yaşında namaza başlatın. Namaz kılmak nedir? Bir davranış eğitimidir. Aslında bu çocuğa davranış kazandırmanın süresidir. Bir insan ancak böyle bir pay açtığında davranışları alışkanlık haline getirebiliyor. Okuduğumuzda sadece namaza hasredilmiş bir şey olarak görüyoruz. Hayır. Çocuğun ödev yapma beceresine de o kadar zaman açacaksın. Çocuğun odasını toplama becerisine de o kadar zaman açacaksın. Allah resulü sana çocuğa kazandırmak istediğin tüm davranışları erken yaşta kazandırman gerektiğini söylüyor” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.